Home

 

Spolek sběratelů

 Časopis

 Přihláška

 Adresy spolků

 

M. Jančáková

 Životopis

 Seznam exlibris

 Galerie exlibris

 

Různé

 Aktuality

 Sborník

 Sjezd 

 Ubytování

 Odkazy

 

 

 


   

 

 

 

 

Preissig Vojtech exlibris Bezruc Petr 1909

 

Vojtěch PREISSIG
(1873 Světec-1944 Dachau)

Grafik, knižní designér a ilustrátor, malíř. Umprum Praha (B. Ohmann), ateliéry A. Muchy, E. Delauna a A. Schmida v Paříži. Zakládající člen SČUG HolIar, nesporně jeden z nejvýznamnějších moderních českých grafiků. V létech 1897-1944 vytvořil s přestávkami (ve Francii, Čechách, USA a v Dachau) přes 60 e., která (spolu s jeho novoročenkami) patří do zlatého fondu moderní příležitostné grafiky. Většinu e. provedl zinkografií (36 lístků), dále 11 v dřevorytu, 10 leptem, ojediněle typograficky nebo linorytem; jen několik e. provedl barevně. V.P. se angažoval v období počátečního formování sběratelství e. (1910 vytvořil pro SČB soubor e. jako prémii, pro sběratelský odbor SČB vytvořil leták pro výměnu, ozdobený dřevorytem) , nedočkal se však v početně ještě slabé a nekonsolidované sběratelské obci výrazné odezvy (ze sběratelů vlastnili jeho e. jen Beneš, Helcelet, Nováček a Rytíři 20 jeho e. patří cizincům, 10 e. provedl pro sebe a rodinu, zbytek patřil institucím, ne sběratelům, emocionálně blízkým umělcům jako Bezruč,
Dyrynk). V.P. netvořil e. na objednávku, protože pro přiléhavé řešení značky vyžadoval důvěrnou znalost osoby. Více než polovina e. vznikla ve 20. léteh. Tvořivým a hravě vynalézavým použitím písma /PREISSIG ROMAN/, schopností charakterizovat majitele e. pádným znakem přinesl V. P. do formující se moderní české knižní značky nepřehlédnutelné vzory a normy, zprvu secesní inspirace, později zcela osobité.

Lit.: K. Dyrynk 1925, Sborník pro e. II, 1924-25, str. 1-2; Y. Bydžovská- Preissigová a P. Vodehnal 1947, V.P., seznam e., Č. 100, SSPE, M. Humplík 1998, V.P., list Slovníku tvůrců e., SSPE, s lit.

Vencl, S.: České exlibris, Hollar, 2000

   60 known Bookplates designed by Preissig

 

Email ivanbohac@seznam.cz