Home

 

Spolek sběratelů

 Časopis

 Přihláška

 Adresy spolků

 

M. Jančáková

 Životopis

 Seznam exlibris

 Galerie exlibris

 

Různé

 Aktuality

 Sborník

 Sjezd 

 Ubytování

 Odkazy 

 

    

 

 

 

      

  číslo 2, 2003                                                                            další čísla


 

21. ing. Milan Humplík:
Sjezd DEG.

Výroční shromáždění a sjezd německé exlibristické společnosti se konal letos ve dnech 1.- 3. května v Mönchengladbachu, městě, které leží na západním okraji porýnské aglomerace nedaleko Kolína nad Rýnem a Düsseldorfu. Pamětníci si vzpomenou na spolkový zájezd SSPE v roce 1990, kdy toto město hostilo kongres FISAE. I letošní sjezd, který byl dílem předsedy DEG Dr. Gernota Bluma, se vyznačoval skvělou organizací a pestrým programem - tentokrát ještě bohatším než v předchozích letech snad proto, že Dr. Blum se těší velké podpoře místních úřadů. Místem výměny byly rekonstruované prostorné sály bývalých stájí barokního zámku Wickrath, kam se pohodlně umístilo na dvě stovky účastníků, dva antikvariáty a malý bar s občerstvením. Do programu patřil i polodenní výlet na muzejní ostrov Hombroich s neobvyklou instalací uměleckých děl často vzájemně nesouvisejících. Plánovaná diskuse o formě a trendech v současném umění knižní značky se neuskutečnila pro nezájem účastníků a nedostatek času, který všichni raději věnovali výměně.
Účastí mnoha zkušených a osvědčených sběratelů z celé Evropy jsou německé sjezdy dnes bezesporu nejlepší příležitostí pro výměnu exlibris. Navíc letošní místo konání blízko německo - belgických hranic přivedlo do Mönchengladbachu ještě sběratele belgické, lucemburské a některé pro nás nové tváře z Holandska. Samozřejmě přijeli Slováci, Rakušané, Italové, Švýcaři a dokonce dva zájemci z USA. Tato setkání si nelze představit bez početné skupiny ruských a ukrajinských umělců, kteří zde své práce nabízejí, také vyměňují a hlavně vyřizují nové objednávky. Z českých členů SSPE se zúčastnili pouze autor této informace, předseda Dr. Janda a Dr. Prokop. Od loňského kongresu FISAE v Dánsku se německý sjezd lišil v tom, že cesta z Prahy byla o 600 kilometrů kratší, byly zde jen dvě výstavy (spolkové grafické listy DEG a obvyklá soutěžní výstava letošních exlibris a novoročenek) a hlavně sjezdový poplatek činil 70 EUR proti trojnásobku na kongresu v Dánsku. Poplatek při tom zahrnoval opulentní závěrečnou večeři, bohatý oběd na muzejním ostrově a reprezentativní publikaci DEG (G. Blum: Spolkové grafické listy DEG z let 1892 - 1942, 120 stran, formát A4, pevná vazba, obsahem je krátký text a 105 černobílých reprodukcí). Jednání výroční schůze bylo proti našim valným hromadám poněkud stručnější a méně formální a diskuse se většinou vracela k otázkám kolem spolkového archivu a knihovny, který DEG předala do správy městského archivu právě v místě letošního sjezdu.
Přesto, že setkání mělo příjemnou atmosféru, přesto, že jsem se opět sešel s dobrými přáteli a odvážel si domů plné desky s vyměněnými grafikami, neměl jsem při rekapitulaci na zpáteční cestě ten nejlepší pocit. Proč? Zdálo se mi, že u velmi reprezentativního vzorku předních evropských sběratelů zůstala knižní značka českých umělců kdesi skryta - nebyla prostě vidět! Čestné zastoupení zde měly pouze práce (většinou skvělé litografie) Mariny Richterové a několik posledních listů Jindřicha Pilečka o něž byl velký zájem. Ve sběratelských mapách jsem neobjevil žádné nové listy O. Kulhánka, V. Suchánka, K. Demela, K. Šafáře ani dalších. Trochu jsem se utěšoval tím, že jsem prostě měl jenom smůlu, že přeci jejich nová, krásná a hledaná exlibris někde musí být…..
Ještě informaci na závěr: příští sjezd DEG bude v obvyklém prvomájovém termínu v jihoněmeckém Memmingen. Účast mohu jen doporučit - a nezapomeňte vzít s sebou česká exlibris!

 

zpět na obsah č. 2, 2003

 

Email ivanbohac@seznam.cz