Home

 

Spolek sběratelů

 Časopis

 Přihláška

 Adresy spolků

 

M. Jančáková

 Životopis

 Seznam exlibris

 Galerie exlibris

 

Různé

 Aktuality

 Sborník

 Sjezd 

 Ubytování

 Odkazy 

 

 



   

 

 

 

      

  číslo 2, 2004                                                                            další čísla


 

13. ing. Milan Humplik

Kongres DEG.

 

Letošní kongres Německé exlibristické společnosti (DEG) se konal v obvyklém prvomájovém termínu (29. dubna - 1. května) v jihoněmeckém Memmingen Program těchto sjezdů je již stejně standardní jako u nás, každý však má svoji atmosféru a pozoruhodnosti. Z těch letošních bych zdůraznil snad tyto tři: předně naprostou bezchybnost organizace (vše měl na svých bedrech Utz Benkel z Deggendorfu), která spolu s útulností a pohostinností malého historického města a s dostatkem místa vytvářela příjemné prostředí a dávala dostatek prostoru i klidu k výměně a k přátelským debatám. Druhou byl poněkud nižší počet účastníků, kterých bylo asi 130. Zejména sběratelé neněmečtí a umělci z Ruska a Ukrajiny dají zřejmě přednost účasti na kongresu FISAE ve Welsu o deset týdnů později. Konečně pak mne zaujal již třetí díl reprezentativní výstavy Dr. Henryho Taubera nazvané "Poklady exlibris", kde vystavil vzácné knižní značky světově známých umělců. Z českých byli tentokrát zastoupeni František Kupka a Josef Manes. K výstavě připravil neokázalý, ale obsahem hodnotný katalog. Vernisáž s odbornou přednáškou v rokokovém sále bývalého kláštera byla součástí slavnostního zahájení sjezdu.
Německé sjezdy jsou zcela v režii představenstva DEG a v souvislosti s našimi v Chrudimi, Prostějově i Opavě je užitečné připomenout, že účastnický poplatek bývá ve výši ročního členského příspěvku (přibližně 60 Euro) a ne dvojnásobek, jako je tomu u nás. Organizátoři dokonce dokáží u místních hotelů vyjednat asi patnátiprocentní slevu na ubytování. Letošní ročenka (redaktorem je Heinz Decker) je opět monotematická a je věnována židovství v umění exlibris. Obsahuje také překlad článku Dr. A. Paříka o pražském grafikovi Jiřím Jílovském, který byl napsán pro náš letošní Sborník.
Jako obvykle si musím na závěr postesknout nad malou účastí našich sběratelů, kteří by se na německých sjezdech rozhodně neztratili a výměnou by mimo jiné získali grafiky našich předních umělců vytvořené pro zahraniční sběratele. I když vzdálenosti dnes nehrají takovou roli, tak na dva příští německé sjezdy to bude opravdu kousek. Napřesrok bude místem konání bavorský Norimberk, v roce 2006 pak dokonce v saský Cvikov, kam je z Chomutova asi 80 kilometrů.

 

zpět na obsah č. 2, 2004

 

Email ivanbohac@seznam.cz