Home

 

Spolek sběratelů

 Časopis

 Přihláška

 Adresy spolků

 

M. Jančáková

 Životopis

 Seznam exlibris

 Galerie exlibris

 

Různé

 Aktuality

 Sborník

 Sjezd 

 Ubytování

 Odkazy 

 

    

 

 

 

      

  číslo 2, 2004                                                                            další čísla


 

1. PhDr. Zdeněk Němec:
Herbert Kisza. (*16.6.1943)

 

KiszaTéměř každý ze sběratelů grafiky je sužován stejným problémem - totiž akutním nedostatkem zdí. Již po několika letech sbírání zjišťujeme, že chceme-li si nějaký obrázek pověsit na zeď, musíme jiný sundat. Víc se jich prostě nevejde. Přesto si určitě všimneme, že máme své stálice, kterých se tenhle koloběh netýká. Vešly nám pod kůži, staly se součástí našeho světa a my je při výměnách a stěhováních zkrátka vynecháváme.
U mě je takovouhle stálicí a neopomenutelnou jistotou drobná grafika Herberta Kiszy. Malý formát s lodičkou z ořechové skořápky. Proč? Nevím. A právě tohle "nevím" je známkou toho, co dokáže jen pravé umění - oslovit Vás, stát se bez ohledu na Vaši vůli a rozum něčím blízkým, ne kvůli chvilkovému okouzlení či vemlouvavou líbivostí, nýbrž trvalým zprostředkovatelem pohody a libosti.
Tvůrčí invence, neotřelé pohledy na krajinu, přírodu, neočekávané souvislosti předmětů a dějů a zároveň nádherné grafické zpracování - to všechno promlouvá z grafické tvorby Herberta Kiszy a stalo se neodmyslitelnou součástí našeho sběratelství. Autor sám je však umělcem širšího záběru, vždyť vystudoval i obor monumentální malby a vytvořil celou řadu obrazů, plastik, reliéfů a soch. Jedno je však jeho tvorbě společné - fantasie, symbolismus, kontrast, překvapení, prostě vlastní neotřelý pohled na okolní svět. Jeho lepty s akvatintou, nás okouzlují a nutí k zamyšlení. Nezanedbatelná je i jeho práce organizační. Zakládal výtvarný obor LŠU v Kadani a byl spoluzakladatelem a organizátorem úspěšných sochařských sympózií.
Přes všechny tyhle aktivity si nachází čas i na drobnou práci grafickou. Žehráme-li někdy na to, že mnozí autoři zapomínají na nás, sběratele exlibris, pak Herbert Kisza se často objevuje na našich setkáních a sjezdech.
Při listování staršími ročníky Knižní značky mi padl do oka článek E.Gebauera, ve které v roce 1979 píše - " Exlibris Herbert Kisza ještě mnoho nevytvořil, ale jeho výrazný talent má všechny předpoklady, aby se autor dobře uplatnil v naší grafice." Uběhlo téměř 25 let a my můžeme tuhle větu opravit jen několika slovy - Exlibris Herbert Kisza vytvořil mnoho a jeho výrazný talent a stále ještě mládí vytváří předpoklady, aby se dobře uplatňoval v naší grafice.

zpět na obsah č. 2, 2004

 

Email ivanbohac@seznam.cz