Home

 

Spolek sběratelů

 Časopis

 Přihláška

 Adresy spolků

 

M. Jančáková

 Životopis

 Seznam exlibris

 Galerie exlibris

 

Různé

 Aktuality

 Sborník

 Sjezd 

 Ubytování

 Odkazy 

 

 


   

 

 

 

      

  číslo 4, 2002                                                                            další čísla


 

11. Představujeme.

 

Petra Ondráčková - Česnokova
Na X Trienále exlibris v Chrudimi byla ze skupiny studentů výtvarných škol oceněna kromě jiných i členka Sekce sběratelů a přátel exlibris v Hradci Králové.
Petra Ondráčková - Česnokova se narodila 5. března 1980. Čile se zúčastňuje činnosti sekce od roku 1998. Nalézá poučení při prohlídkách sbírek na setkáních členů sekce, při výstavách, na Katedře výtvarné výchovy Univerzity Hradce Králové u pana Lubomíra Netušila, kde je studentkou 5. ročníku. Cenné jsou rady nadšeného propagátora exlibris, uměleckého tiskaře Rudolfa Marečka.
Petra vytvořila již dvě desítky exlibris pro členy své rodiny, kolegy a některé členy sekce, dále pak 10 novoročenek. Pilně obesílá přehlídky exlibris a novoročenek zejména v královéhradecké galerii Na Mostě. První exlibris vytvořila jako rytinu na plastu /C 8/, zkouší i tisky z hlouby na kovové desce, tisky z koláže /kolagrafie/ a další. Její náměty exlibris jsou částečně z oblasti citové /strach, bolavé srdce, slza/, jindy jsou konkrétnější jako bludiště, drak, labuť, sova. V novoročenkách kombinuje námět s letopočtem nebo přímo číslice vytvářejí námět. Často jde o metaforu. Drobná grafika Petry Ondráčkové - Česnokovy nepostrádá umělecké úrovně ani nápaditosti řešení.

 

Miloslav Lhotský
Na jubilejním X.Trienále v Chrudimi jsme se poprvé mohli seznámit s jeho grafickými lístky.
Miloslav Lhotský /1932/ se nejprve vyučil kovářství a zámečnictví u svého otce. V letech 1947-1951 pak absolvoval obor zpracování skla a kovu na VŠUP v Jablonci nad Nisou. Po dlouhá léta se věnoval bronzové plastice, jak monumentální tak i komorní.
V jeho tvorbě nechyběla velká láska - kresba, ale ani malba, grafika, koláž, - díla, která vznikala spíše pro vlastní potěšení a potěšení přátel. Právě přátelé přivedli M.Lhotského k drobné grafice a vytvoření exlibris. Jeho lístky jsou charakteristické čistou, dokonalou kresbou, hledáním ideálního, ale zjednodušeného tvaru a hrou s liniemi. Grafické listy realizuje v technice litografie a suché jehly. Myslím, že jsme se s Miloslavem Lhotským jako autorem zdaleka nesetkali naposledy.

 

zpět na obsah č. 4, 2002

 

Email ivanbohac@seznam.cz